„Невропсихология на несъзнаваното“ от Ефрат Гинот е революционна книга, която представя нов модел на несъзнаваното, който продължава да се оформя от интегрирането на невропсихологическите изследвания и клиничната практика.
Повече от сто години след като Фройд започва да изследва дълбините на човешката психика, понятието за несъзнаваното продължава да заема централна позиция в редица психотерапевтични рамки и клинични подходи.
Когато се опитваме да разберем вътрешните и междуличностните борби на клиентите, е почти немислимо да не търсим несъзнавана мотивация, конфликти и модели във взаимоотношенията. Клиницистите продължават да смятат за прелом осъзнаването как по време на отреагирането нашите несъзнавани модели са взаимодействали с тези на клиентите.
Макар че клиницистите използват понятия като „несъзнавано“ и „дисоциация“ в практиката, мнозина не вземат предвид появяващите се невропсихологически характеристики на такива процеси. В резултат допусканията и липсата на яснота пречат на по-състоятелното и полезно разбиране на трудностите на клиентите.
Разчитайки на теорията за афекта, когнитивната невронаука, невропсихологическите резултати и богатия си терапевтичен опит, авторът на „Невропсихология на несъзнаваното“ Ефрат Гинот представя разширена картина на несъзнаваните процеси.
Нейният модел се движи от традиционния фокус върху изтласкването, или дисоциацията на отделните спомени и преживявания, към разглеждането на несъзнаваното по континуум и като даващо израз на цели модели на чувства, мислене и поведение – модели, които са толкова интегрирани и окопани, че лежат в основата на всичките ни различни състояния.