Тази наистина единствена по рода си книга в българската хуманитаристика, чиято тематика същевременно се вписва в най-модерни световни тенденции, тематизира "сетивата на близостта". Наблюдава ги в разнообразни контексти: от аналната еротика и аморфната перверзност на детето през блаженото състояние на подпийналост до противопоставянето между "града на болката" и "града на комфорта".
"Сетивата на близостта", наричани още "нисши сетива", са обонянието, осезанието и вкусът. Те са свързани изключително силно с отвращението и удоволствието. В психоаналитичен аспект отвращението се оказва бивше желание или несбъднало се удоволствие, защото въжделяваният обект всъщност трябва да стане противен.
Тази перспектива към сетивността е обогатена в книгата от феноменологичния ракурс към тялото. Като "биване-в-света" (по М. Хайдегер) или като "поресто битие" (по М. Мерло-Понти) то се разглежда като проникнато от света и проникващо в света.
Книгата е насочена не само към специалисти в областите на рефлексивната социология, социалната психология, философията и теорията на културата, етиката, естетиката и литературознанието, но е изкусителна за всеки любител на саморефлексията и хуманитарното познание.
Авторката Нина Николова е социолог и университетски преподавател по социология с над тридесетгодишен опит в изследвания в полето на книгата.
Встъпителни думи
Зимел, Фройд и светът на миризмите като предизвикателство пред социологията
Das Unbehagen от Фройд
Екскременти и парфюми: дезодориране и ароматизиране на тела и градски пространства
Ekel vs. Lust
Noli me tangere
Приложение 1: Homo hapticus: една критика на усилването
Приложение 2: ‘Дивото’ тяло и спортът: към една историческа социология на спорта
Санитарната култура: тоалетни предизвикателства
Частно пространство при социализма?
P.S. "Бившите" и прокрустовото ложе на новия свят
Приложение: Материалността на афективните спомени
Table of Contents
Summary
За автора