Увредите на периферната нервна система са едни от най-честите в неврологията и имат голямо медико-социално значение според засягане на различни анатомични нива на периферната нервна система.
Те могат да се определят като: радикулити, плексити, ганглионити, неврити и др. Периферните нерви са смесени. Това обуславя и симптоматиката им: сетивна, болкова, двигателна, вегетативна, които се отразяват на целия организъм.
Кинезитерапията е немедикаментозен, холистичен, терапевтичен подход който има ключова роля в профилактиката, функционалното възстановяване и преобучение, и подобряване качеството на живот след увреди на периферната нервна система. В монографията са описани основни анатомични, физиологични, патологични данни за периферната нервна система имащи отношение към провеждането на кинезитерапия.
Описани са подходящи методи и тестове за функционални измервания, изследвания и оценки при увреди на периферната нервна система. Представени са примерни методики за кинезитерапия при увреда на периферни нерви съставени въз основа на голям брой научни публикации и личният опит.
При написването им е подчертан лечебно педагогическият професионален подход. Монографията е онагледена с подходящи фигури, схеми и таблици, които улесняват възприемането на съдържанието й. В нея са представени резултати от преки, лични наблюдения при функционалното възстановяване след увреда на някои периферни нерви.