Съществува ли нежелано майчинство? Може ли да се твърди, че няма нежелано майчинство, а - нежелано бебе, или че щом бременността е факт - значи жената го е пожелала, въпреки отричането. Или че няма случайна, нежелана бременност, както и че когато майчинството е нежелано е необходимо време, за да бъде прието?
Всички тези твърдения са валидни (в една или друга степен), но основното всъщност е приемането - как въпреки „не-желанието", майката да бъде подкрепена да пожелае своето майчинство (без това да бъде на всяка цена). Стратегиите чрез:
• провокация (давайки й детето след раждането);
• настойчивост (поставяйки изискване да кърми поне три дни след раждането - практика в някои болници);
• създаване на пространство за думите (консултация със специалист);
• подкрепа (финансова, материална);
• даване на време за размисъл и създаване на условия за ангажираност към бебето, намират своето отражение през идеята за свободната воля, свободата на избора на майката да извърви (или не) пътя от нежеланието към пожелаването. В
тази книга няма да намерите точни предписания за добро майчинство и професионализъм, рецепти за това как се отглеждат бебета (деца) -при изучаването на въпроси, касаещи човешкото, можем или да се плъзнем по повърхността, или да погледнем отвъд видимото - оставайки на повърхността се избягват редица трудности, но и се пропускат дълбинните механизми. Затова, в тези страници ще заговорим за Майката и Бебето (Детето) като експерти по грижата и развитието.