ТАТ и САТ с интерпретативни протоколи за работа.
"Както е известно, психопатолозите нямат директен достъп до психичния живот на пациента и търсят индиректни пътища, за да постигнат т. нар. херменевтична интерпретация на неговия преживелищен свят.
Проективните методи и по-специално тематично аперцептивният тест имат доказани възможности в тази насока, като отварят врати към глъбините на човешката душевност. Новата книга за ТАТ е резултат на дългогодишен опит на водещи клинични психолози начело с доц. П. Петкова и проф. В. Матанова.
Освен систематичното представяне на теоретичните предпоставки на теста, особено внимание предизвиква богатството на интерпретативни протоколи за работа, което представлява истинско поле за обучение. Но за мен ценността на тази книга идва не само от знанията и уменията, които може да предаде, но и от идеите, които може да породи.
Например разказът по картина на ТАТ ми поражда асоциация за отношенията между факт и фикция. Фактът е предоставеният сюжет в картината, а фикцията е измисленият разказ, в който пациентът проектира някои възможности, реално случили се или въображаеми, от своето минало.
Измисленият разказ притежава способността да изпълнява някакви катарзисни ефекти или реагира на някакви желания. Във връзка с това Пол Рикьор казва, че измислицата притежава „евристичната сила” да пренаписва реалността, както ние я знаем."
Проф. д-р Георги Попов, д.м.н.