Спекуланти е своеобразно разобличаване на това как обществото плаща за безплатния обяд на корпорациите и цената на екологичните щети, ниските заплати, системната дискриминация и евтините стоки.
В епоха, в която бизнес лидерите тържествено заявяват своята ангажираност към принципите на екологичната и социална справедливост, провокативното разследване на Кристофър Маркис разкрива реалната цена на правенето на бизнес.
Той показва как корпоративните лидери манипулират общественото възприятие, за да избегнат отговорността, като приватизират печалбите и прехвърлят разходите върху обществото. Кой плаща за последиците от климатичните и екологичните щети, расизма, ниските заплати и евтините продукти? Отговорът е - обикновеният гражданин и данъкоплатецът.
Като осветлява идеи, които доскоро бяха маргинални, но вече бързо навлизат в основния дискурс, Маркис очертава нов възстановителен модел за ролята на бизнеса в обществото. Той разказва за група новатори, които не просто се стремят да реформират, а да трансформират начина, по който бизнесът функционира в световен мащаб.
Чрез иновативни действия те преосмислят бизнес операциите по отговорен начин, свеждат до минимум отрицателните въздействия от дейността си и създават нови механизми, с които компаниите поемат реалната цена на скритите си разходи. Тези лидери предоставят конкретни решения за справяне с належащите социални и екологични предизвикателства.
Какво означава това за корпоративните лидери? Представеният модел за реформа предлага ясни насоки за това как бизнесът може да бъде в крак с промените в една новосформираща се икономическа система.
Нито една компания не може да бъде водеща, ако морално изостава. Историята многократно е доказала, че тези, които навреме разпознават и се приспособяват към новите социални и екологични реалности, успяват да не бъдат изместени от някой друг, което иначе е неизбежно.
Въведение
Как и защо всички ние плащаме за безплатния обяд на бизнеса
-
Безплатният обяд на бизнеса
-
Обществото плаща сметката
Неработещи системи и иновативни решения
-
Кой плаща за въглеродните емисии?
-
Кой плаща за щетите върху Земята?
-
Кой плаща за евтините стоки?
-
Кой плаща за нископлатения труд и неравенството?
-
Кой плаща за системната дискриминация?
Изграждане на регенеративна икономика за XXI век
-
Управление с мисъл за общите ресурси
-
Финанси и собственост с приоритет върху общите блага
-
Корпоративен активизъм в полза на общите блага
-
Потреблението и общите блага
Заключение
Благодарности
Бележки
Показалец
За автора