Дълги години в нашата историческа наука шества тезата, че българите са малко номадско племе от тюркски произход.
В края на VII век те пристигат на Балканския полуостров с неголяма войска, разбиват петдесет хилядна армия на византийския император Константин Погонат и създават държава. За около два века тюркоезичните българи се претопили, славянизирали езиково и расово, тъй като били с известен монголоиден примес и изчезнали от историческата сцена, оставяйки само названието България!
Това сме учили в учебниците по история, това и днес се преподава в училищата и университетите - една теория за етногенезиса на българския народ, която е по-скоро повлияна от идеологически догми, отколкото от обективно научно търсене.
Основната цел на Румен Иванов - наистина, амбициозна, но и дълбоко осъзната, е да представи мащабната картина на етнокултурното развитие на българския национален организъм от самото му раждане, през вековете на изпълненото с драматизъм и бурни обрати минало, като стигне и до наши дни.
При това не става дума за самоцел и абстрактно теоретизиране, а за осъзнато действие, което пронизва цялата книга - независимо от пъстрата палитра от научни проблеми, разглеждани в нея. Дори читателят да не приеме някои виждания на автора, очевидно е, че те провокират научната общност да продължи да търси не толкова лесните и прости отговори на поставените в тази книга въпроси.
В резултат на своите грижливи издирвания, развивайки интересни и важни идеи от предишните си авторски книги, Румен Иванов привежда и подлага на анализ изобилен и разнороден материал, което му позволява да изгражда своите тези. В Етногенезис и етническа история на българския народ той привлича сериозни масиви от данни, включително от археологията, езикознанието, етнологията и нашумелите през последните години изследвания от областта на генетиката.
Предговор от проф. Пламен Павлов
Въведение
Теории за произхода на древните българи. Опит за анализ и интерпретации
Откъде идват българите. В търсене на прародината
Поява на българите в Европа
Създаване на Старата Велика България
Заселване на древните българи на Балканския полуостров. Произход на съвременните българи
Древнобългарската диаспора извън Дунавска България
Обхват на българското етническо землище
Няколко думи за българското население в Албания
Български езикови и етнически пластове в Косово
Още един път за произхода на гагаузите
Съвременното българско етническо присъствие в Гърция. Християни, българи по произход, в Западна Тракия
Селищни имена, антропоними и други названия, производни от етнонима българин, като маркер за разпространението на българите
Етнос, нация, идентичност
Библиография