Трагедия и надежда показва годините от 1895 до 1950 като период на преход от свят, доминиран от Европа през XIX в., към свят на трите блока през XX век.
С яснота, перспектива и кумулативно въздействие проф. Куигли изследва естеството на този преход през двете световни войни и световната икономическа депресия. Като интерпретативен историк той показва всяко събитие в цялата сложност на неговия исторически контекст.
Резултатът е уникален труд, който се отличава с няколко качества: дава представа за света от гледна точка на влиянието на различните култури и възгледи едни върху други, показва по-пълно от всеки друг подобен влиянието на науката и технологиите върху човешкия живот и обяснява с безпрецедентна яснота как сложните финансови и търговски модели на Запада преди 1914 г. са повлияли на развитието на днешния свят.
Това историческо обобщение на Каръл Куигли е най-доброто признание от вътрешен човек за таен глобален елит, който е повлиял на почти всяко съвременно събитие. Трагедия и надежда е категоричният труд за структурата на властта в света и е важен изходен материал за разбиране на историята, целите и действията на Новия световен ред.
"Известно е, че светлината на звездите пътува милиони години, за да стигне до нас. Спорно е до каква степен можем да сме доволни, че Трагедия и надежда - този прекрасен интелектуален бисер - все пак пътува по-малко от шейсет години, за да стигне до нас и да освети провинциалните ни долини на незнанието. Книгата на Каръл Куигли избухва като интелектуална свръхнова в средата на 60-те години на XX в. и без преувеличение може да се каже, че е един от най-големите научни шедьоври изобщо.
Комбинацията между потресаваща компетентност, широк исторически замах (неслучайно подзаглавието е История на света в наше време) и смайващото познаване в детайли на най-разнообразни факти и събития правят книгата задължителна за всеки, който смята себе си за добре образован.
Каръл Куигли е необходим точно днес пример за това какви са предимствата, но и недостатъците на западната гледна точка. Книгата показва ясно защо Европа близо 500 години поглъща света (Фернан Бродел); същевременно е предвестник за това каква ще е историческата съдба на високомерния европейски хюбрис. Искрено завиждам на читателите, които ще имат несъмненото удоволствие най-после да се сблъскат с този образец на критическото мислене. Не губете време, започнете сега."
Проф. Иво Христов
Предговор
Въведение. Западната цивилизация в нейната световна обстановка
Западната цивилизация до 1914 г.
Руската империя до 1917 г.
Буферната периферия
Първата световна война (1914 - 1918)
Версайската система и завръщането на нормалността (1919 - 1929)
Финанси, търговска политика и стопанска активност (1897 - 1947)
Международният социализъм и съветското предизвикателство
Германия от кайзера до Хитлер (1913 - 1945)
Великобритания: предисторията на помирението (1900 - 1939)
Променящи се икономически модели
Политиката на умиротворяване (1931 - 1936)