Книгата съдържа в себе си надеждата, че би могла да допринесе по някакъв, макар и скромен начин за подпомагане разрешаването на един от най-сериозните социални проблеми на съвременното ни общество – човешката агресия.
Повече от очевидно е, че днешното невероятно насилие руши социалната структура. Детското малтретиране от страна на родителите, а също и в училище отслабва както връзките на обич и уважение между поколенията, така и респекта и зачитането на обществения ред.
Превърналите се в едва ли не „задължителни атрибути” на ежедневието ни кражби и рекет, посегателствата върху личността и физическата цялостност на индивида, ерозират сериозно вярата и сигурността на гражданите в стабилността на държавните институции и в органите на реда.
Наред с всичко това пагубно се инвалидизират междуличностното доверие, ефективното сътрудничество и в крайна сметка – социалната хармония. Народопсихологията, или по-точно – българската душевност и самосъзнание са сериозно застрашени от екскалиращата дезинтеграция и то може би не по-малко, отколкото по време на някои от най-мрачните ни предхождащи исторически преходи. Въпреки това, да се надяваме и да вярваме, че обществото като цяло може да редуцира и да ограничи в значителна степен вилнеещата агресия и насилственото поведение в много от разнообразните им варианти, ако осъзнае напълно основните причини и обуславящите тези силно обезпокоителни явления фактори.