Това е втората, напълно самостоятелна част от поредицата "Homo sacer", с която Агамбен придоби авторитета на един от най-оригиналните мислители на съвремието.
Книгата преосмисля проекта на европейската модерност, но вече не с термини като биополитика и биовласт (както в "Извънредното положение"), а през призмата на феномени като "извънредно положение" и "гражданска война". Акцентът е върху възможните уроци за съвременното състояние на западната цивилизация.
В "Извънредното положение" - Агамбен изследва пространството между политическото действие, правния ред и човешкия живот като такъв. Екскурсът от Античност до съвременност сочи огромния залог на понятието "извънредно положение" днес. В "Stasis" - се идентифицира кой е "прагът" на фундаментално политизиране на Запада. Демонстрира се не просто потапяне в проблемите на настоящето, но и философска тревожност за бъдещето. Книгата е предизвикателно към мисленето четиво за всеки, който се движи в полетата на хуманитаристиката, но и за изкушените от анализите на настоящето.