Как бихте описали добрия родител? Навярно като човек, всецяло отдаден на децата си. Добрият родител ги изслушва, съобразява се с предпочитанията им, приобщава ги към вземането на важни семейни решения, изобщо, държи се с децата като с малки възрастни. Защото е модерно да се смята, че добрият родител е по-скоро приятел. А защо не направо и покорен слуга.
Същевременно наблюдаваме как младежите развиват все повече психични проблеми в пубертета; зачестяват случаите на самонараняване и депресивни състояния. Младежите се справят все по-трудно с изискванията на динамичния ни живот. Дали причината не е прекалено либералното възпитание, което са получили като малки?
За Автора:
Давид Еберхард, известен шведски психиатър и автор на редица книги по популярна психология, е убеден, че прекалената свобода, която днес даваме на децата си, е вредна. И го твърди не само като специалист, а и като баща на осем, а съвсем скоро и девет, деца. Поставянето на разумни ограничения и изисквания към децата е жизненоважно за оптималното им развитие.
То ги приучва към дисциплина и развива тяхната социална адаптивност – необходими предпоставки за успешното им вграждане в обществото. Еберхард дава редица примери как съвременните родители, повлияни от всеобщата лудост и мода, предоставят на децата си решения, за които те не притежават нужната зрялост. Децата не са възрастни в умален вариант. Техният мозък функционира съвсем различно. Затова отношението към тях също трябва да се различава от отношението към възрастните.
Нещо повече: съвременните научни изследвания опровергават ползите от либералното възпитание. Не е ли време в такъв случай родителите да си върнат властта?