"Да прецакаш Дявола", по думите на самия Хил, дава на човек ключа към затвора, в който той сам се е поставил. Основната ѝ ценност е, че тя очертава разликата между човека, който се носи по течението на живота без цел и посока, и онзи, който използва най-ценния си ресурс – своя ум, за да управлява живота си и да постига целите си. Както бизнес консултантът Брайън Трейси правилно отбелязва, ако "Мисли и забогатявай" е картата по пътя към успеха, то "Да прецакаш Дявола" ще помогне на хората да се освободят от бариерите, които вероятно им пречат да постигнат този успех. Наполеон Хил е човек, който знае как да накара другите да се замислят. Затова той веднага ни въвлича в приключението – превежда ни през своя собствен живот и споделя за два повратни момента в него. Това са периоди на личностни кризи, объркване и безпътица, оказали се впоследствие решаващи за неговите бъдещи успехи, тъй като илюстрират неизменен житейски принцип:
Причината за успеха не е нещо отделно и външно от самия човек. Тя е сила, толкова неуловима, че повечето хора не я различават; сила, която спокойно може да бъде наречена "другото ни Аз". Забележителното е, че тази сила се проявява и става видима много рядко – само при изключителни обстоятелства, когато хората са били принудени – след преживяване на голяма беда или временен провал – да променят нагласите си и да мислят по начин, който да им помогне да излязат от затруднено положение.
Тези идеи разкриват една друга част от същността на Наполеон Хил. Въпреки че е основно познат като "създател на милионери", книгата му "Да прецакаш Дявола" е не само наръчник за постигане на успех. Тя ни предоставя пътните знаци към решаването на житейски проблеми и преодоляване на сериозни кризи. В нея той говори за връзката между благосъстоянието и духовното пробуждане, за това, че успехът е пряко следствие от способността на човек да слуша вътрешния си глас, да превръща временния провал в крайна победа и да акумулира мъдрост, преодолявайки препятствията. Дяволът е основният персонаж във втората част на книгата. Дяволът е вечният символ на злото, онази негативна енергия, която живее в човешките умове и пречи на хората да осъществят мечтите си. Сега, по някакъв необикновен начин, той сякаш е поставен на свидетелска скамейка в съд и е принуден да разкрие своя пълен арсенал от "номера" и машинации. В интервюто с него, Дяволът описва в детайли всички онези фактори, чрез които ние, хората, възпрепятстваме собственото си щастие – страхове, негативни мисли, вредни навици, склонност към мързел, отлагане и отчаяние, и разкрива как те могат да бъдат преодолени. Десетилетия преди да се заговори за "Закона за привличането", "Тайната" и "Силата на намерението", Наполеон Хил описва "Закона за хипнотичния ритъм" – принцип, който взима доминиращите мисли и желания в човешкия ум и ги материализира. Този закон, казва Дяволът, може да се използва за негативни или за позитивни цели, а изборът е в ръцете (и в ума!) на всеки човек.
Провокативна и вдъхновяваща, книгата "Да прецакаш Дявола" се появява сякаш в точния момент, за да ни помогне да преодолеем ограниченията си и да намерим решение на трудностите в едно време на несигурност и тревожност. Самият Хил е писал книгата в периода на Голямата депресия, когато много хора са се чувствали като в капан, обезверени и лишени от възможности. Тези години напомнят много настоящето време на икономическа криза, затова съветите и изводите на Хил са напълно приложими и днес.
"Наполеон Хил е един от най-влиятелните мислители на Америка, който продължава да ни въздейства и днес. Този непубликуван досега ръкопис, редактиран вещо от Шарън Лехтър, разкрива как страхът и липсата на увереност в себе си могат да ти попречат да постигнеш успех. Свободните пазари се крепят на свободни хора и вяра".
Стив Форбс, главен редактор на "Форбс"
"Когато Шарън Лехтър ми изпрати екземпляр от "Да прецакаш дявола", си помислих: Хил отново извърши промяна от световна величина. Тази книга ще излекува духовните терзания, които милиони хора по целия свят изпитват всекидневно, и ще събори стената на невежеството, разделяща милиони хора от свободата, за която копнее душата им".
Боб Проктър