"Право и модерност" - за кое право става дума и какво е това право? За човек, школуван в юридическа традиция, такива въпроси са забранени по подразбиране. Няма нищо "по-очевидно" от това, че правото е това, което е.
А и за разлика от други социални феномени, този може да бъде посочен с пръст. Буквално. По думите на френски професор от Сорбоната от началото на XIX в. там не се преподавало гражданско право, a Code Napoleon, т.е. въпросът с емпиричната наличност на правото е ясен - това са дългите поредици от томове, съдържащи законите и кодексите.
Прегледът на историческата традиция обаче показва, че поредицата от томове, т.е. формализацията на ниво закон, не е нещо, което е вечно и изначално битие на правото. Второ, оказва се, че въобще не е налице единство по отношение на концептуалното определяне същността на това толкова очевидно нещо.
Трето, оказва се, че в различни исторически епохи и социални условия под "право" са се разбирали твърде различни неща. Четвърто, въобще не е очевидно, че законът е заемал това доминиращо място като нормативен регулатор, каквото заема в модерността. Пето, оказва се, че точно в модерността в общества като българското формално се декларира "върховенство" на закона, а реално законът блуждае някъде по периферията на социалното пространство.
Проф. д-р Иво Ангелов Христов е роден е на 5 септември 1966 г. в Киев. Магистър по право и доктор по социология на правото на Софийския университет "Св. Климент Охридски" (2003). Доцент в катедра "Приложна и институционална социология" във Философско-историческия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" (2009), професор от 2016 г. Автор на четири монографии и множество научни статии. Депутат в 44. ОНС.
Увод
Предметът право
-
Проблемът
-
Теоретични рефлекси
-
Рефлексивен теоретичен модел
-
Традиционно действие и традиционно право
-
Теоретичен модел за анализ на правото като социален регулатор
-
Основни задачи на анализа
Правото като продукт на модерността
-
Право и пазар - исторически преглед
-
Правото като продукт на модерността
-
Законодателството - старата нова дейност
-
Историческото производство на законодателстването и неговите социални реквизити - още една линия
-
Обобщение
Социологически характеристики на модерното право
-
Между nomos и сметачна машина
-
Правото - системен компонент и конституент
-
Правото като система от идеални, абстрактни и общи норми
-
Системността и абстрактността на правото като системност и абстрактност на модерното общество
-
Кои са най-съществените характеристики на новото право?
Заключение
Литература
За автора