Чеширската усмивка на котката на Шрьодингер.
Спорът кое в човешката природа се е появило първо - мисленето или езикът, - продължава десетилетия. Мозъкът говори с нас на вербален език. Именно така ни показва как е структуриран светът в съзнанието, обяснява пространството и времето, природните закони и явления, звуците, формите и абстракциите - и ние трябва да декодираме тази многозначна информация в зависимост от ситуацията.
Като Чеширската усмивка на котката на Шрьодингер значенията на думите могат да изчезват, да се променят или да нямат подходящи обозначения, а за да общуваме, ние трябва да сме обучени в системата от знаци и да споделяме общите представи за менталния и физическия свят.
Изследвайки проявленията на съзнанието във вербалния език, ние се опитваме да разберем как си влияят идеалното и материалното, какво е човекът, до каква степен биологията определя културата - и обратно.
Мозък, език и съзнание е сбор от подбрани статии за изследвания в областта на лингвистиката и сензорната физиология, невронауките, психологията, изкуствения интелект, семиотиката и философията. Книгата отразява виждането на авторката за еволюцията и природата на вербалния език и другите висши функции.
Татяна Черниговская е доктор на биологическите и филологическите науки, професор и директор на Института за когнитивни изследвания в Санктпетербургския университет, изтъкнат руски учен в областта на невронауката, психолингвистиката и теорията на съзнанието.