Това е изследване на живота с деменция – на самия човек с деменция, както и на близките му с него. Книгата представлява колкото социологическо пътуване, толкова и лично ангажирано изследване – в края на живота си моите баби имаха деменция и аз изпитах „на свой гръб“ това, което с други думи се нарича „изследователски предмет“.
Изследването е некласическо, съчетаващо феноменологични, социоаналитични и психоаналитични подходи. Има експериментален, предварителен, фрагментарен и незавършен характер поради сложността на самия предмет и неговата недостъпност в двойното изплъзване на опити – за обекта на изследване (човека с деменция) и за изследователя (на моите изследователски опити).
Фокусът попада преди всичко върху дефиницията и възприятието на близките за ситуацията, докато човекът с деменция потъва в един радикален смисъл в мълчание. Не веднъж за винаги, разбира се. Става дума за ситуации, моменти на пропадания и съвземания, в зависимост от колебанията на заболяването: неговите ускорявания и забавяния, тясно обвързани с биографичната ситуация и социалните среди, в които попада жената/мъжът с деменция. Затова изследването непрекъснато се бори да удържа три страни – на човека с деменция, на близките му и на изследователя.
Боряна Бунджулова е доктор по социология и главен асистент към катедра „Социология“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, където води лекции и семинари по социология на социалните общности, микросоциални общности: аз и другият, невидимото малцинство: хората с увреждания и др. Автор е и на книгата „Тяло и всекидневен свят. Случаи на пълна загуба на зрение“ (2017).
Благодарности
За смелостта да се направи видим проблемът – Ирина Илиева
Встъпителни думи, които може би не са излишни
Бариери пред изследването
1. Овременявания, опространствявания, нещо „като“ („интенционален обект“) и „фундаментална тревога“
1.1. Овременявания
1.2. Опространствявания
1.3. Нещо „като“ („интенционален обект“)
1.4. „Фундаментална тревога“
2. Невъзможната интерсубективност, самотата
3. Тяло и памет
3.1. Тяло без памет
3.2. Памет без тяло. Фантомни усещания
3.3. Моето тяло, другото тяло. Типологии на паметта
3.4. Кризи, засечки, отмествания
4. Деменция и идентичност
4.1. Философски екскурси 1 – как е възможна идентичността
4.2. Философски екскурси 2 – конусът на паметта
4.3. Чуждият Друг
5. Деменция, социални среди и биографични ситуации – шест случая
5.1. Някои обобщения и изводи във връзка с разгледаните случаи
6. Кризи в общуването с възрастни хора в напреднала деменция и валидизации
6.1. (Не)приложение на някои основни психоаналитични идеи
6.2. Методът валидизация като възможност за общуване с възрастни хора в напреднала деменция Вместо заключение: има ли надежда?
Хоризонти
За феноменологическия нерв на един социологически анализ – Теодора Карамелска Интер-субективни архиви и карти на живота с деменция – Галина Гончарова Библиография
Живот с деменция. Ракурси към изплъзващи се опити – резюме
Life with Dementia. Angles towards elusive attempts. Abstract