Да приемем своята лична и семейна история, да се впишем по-добре в потомствената си линия и в семейната легенда, да внесем ред на работната площадка, оставена от дедите ни - такава е целта на клиничната психогенеалогия.
Тя разкрива пред нас различни възможности: да извадим на бял свят всичко радостно, достойно, приятно и спокойно; да свалим от плещите си товара от грешки, страдания, рани и прегрешения от миналото; да приемем, че в семейството ни е могло да има лоши или неказани неща, срам и нерешени драми, да погледнем на всичко това от дистанция и да си зададем правилните въпроси, за да живеем пълноценно, а не просто да оцеляваме.
По думите на авторката психогенеалогията е и изкуство, и наука. Създадена въз основа на клиничната психология, тя ни позволява да разберем и да използваме възможно най-добре нашето психическо наследство или, ако е необходимо, да го преобразим.
Да се подложи на клинична психогенеалогична анализа, означава за клиента да "си разтовари багажа", натрупан в миналото, и да "се остави на течението", да приеме действителността такава, каквато е, за да преодолее понесените поражения и травми, последствията и евентуалното зловредно влияние на семейното минало с неговите рани, грешки, провинения, угризения, съжаления, загуби, траур, тайни и прочие.
Книгата е предназначена за специалисти, но и за любителите на думите, започващи с псих: психология, психиатрия, психотерапия, психоанализа. Излиза през 1988 година и става абсолютен бестселър. До 2007 година претърпява шестнайсет издания и достига тираж от 300 000 екземпляра. Преведена е в десетки страни, включително на български език.
Ан Анслен Шютценбергер (1919 - 2018) e психотерапевт и психодраматист със световна известност, авторка на 20 научни труда, изковала термина психогенеалогия, пише Психогенеалогия като продължение на абсолютния бестселър Синдромът на предците.