"Целта на тази книга е да представи пред разнообразна по интереси читателска публика някои практически приложения на психодраматичния метод. Той съвместява режима на когнитивния анализ с измеренията на преживелищното, ангажирано участие.
Именно "случването" на взаимодействието и въвличането през собственото физическо тяло, през въображението (сякаш събитията стават в настоящия момент) съумяват да доведат до съзнанието множество идеи и чувства, които биха останали недостъпни през обичайното говорене за станалото.
Невербалните елементи на комуникацията действат не само в междуличностен план, но служат и за вътрешно подсещане. Така едно ядно и изплашено поведение, например, ще породи разбиране за емоции, които иначе биха останали изтласкани.
Действените подходи са особено уместни при терапевтична работа не само с пациенти с ограничен капацитет за интелектуално у вербално изследване (като деца, психотици, праронарусители и др.), но и при склонни да интелектуализират в прекомерна степен преживяванията си.
Едно от най-значимите предимства на психодрамата е, че пренасочва подтика а участника за импулсивно отреагиране или отиграване в по-конструктивно русло на изиграването на вътрешната му сцена."
Из "Драматизирайки - Аза: Практически приложения на психодраматичните методи"
Изкуството да организираш сцена
Предисловие към първо издание
Предговор към трето издание
Въведение
Основни елементи на психодрамата
Помощният Аз
Дубльорът
Загряване
Действието
Интеграция: експериментиране с нови модели на поведение, споделяне и затваряне
Принципи на изкушения
Приложение на психодраматичните методи
Теоритични въпроси
Психодраматично обучение
Кратка история на психодрамата
Библиография
Приложения