Тази книга е балансиран, добре обоснован и всестранен европейски учебник с достатъчно широта на материала за въвеждане на студентите, който обаче гарантира и изследователска дълбочина, за да е от полза и на завършващи студенти, а също и на тези, които осъществяват здравнопсихологически проекти.
Освен представянето на традиционни здравнопсихологически теми като убеждения за здравето и болестта, поведенията и резултатите, включват се и теми като социоикономически влияния върху здравето, биологична основа, индивидуални и културни различия и психологически интервенции в здравето, болестта и здравеопазването, тъй като всички те са от съществено значение в изучаването на здравната психология.
Главите в книгата са разработени по следния начин: първо се разглеждат проблемите, след това теорията, на трето място изследователските доказателства и накрая – приложението на теорията и (където е уместно) ефективността на интервенциите.
Най-напред се изследват факторите, които допринасят за здравето, включително обществените и поведенческите фактори, и как психолозите и другите специалисти могат да подобрят или да поддържат здравето на хората.
След това се изследва процеса на разболяването: физиологичните системи, които може да откажат в болестта, психологическите фактори, които е възможно да допринасят за развитието на болестта, как се справяме с болестта и как медицинската система се справя с нас, когато се разболеем. И накрая, изследваме редица психологически интервенции, които могат да подобрят благополучието, а може би дори здравето на тези, които имат здравословни проблеми.
Автори на книгата са Вал Морисън и Пол Бенет. Морисън преподава здравна психология в университета на Бангор. Преподава здравна психология от 1992 г., като същевременно поддържа активна изследователска група, изучаваща психосоциалните прогностични фактори за резултатите от хронични заболявания и рак за пациента и за полагащия грижите за него. Бенет пък е професор по клинична здравна психология в университета на Суонси. Публикувал е няколко книги върху здравната и клиничната психология, както и над 150 академични статии и глави в книги.