КАТЕГОРИИ
ENGLISH MEDICAL BOOKSЛОГОПЕДИЧНА ЛИТЕРАТУРАДИСЛЕКСИЯАУТИЗЪМЗАЕКВАНЕАРТ ТЕРАПИЯЕРГОТЕРАПИЯПЕДАГОГИКАПСИХОЛОГИЯ >>САМОУСЪВЪРШЕНСТВАНЕ >>ДЕЦА СЪС СПЕЦ. ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИПРЕДУЧИЛИЩНА ПОДГОТОВКААГРЕСИЯ И АГРЕСИВНИ ДЕЦАЗРИТЕЛНО ЗАТРУДНЕНИКНИГИ ЗА РОДИТЕЛИКНИГИ ЗА УЧИТЕЛИКНИГИ ЗА ОБЩУВАНЕТОКНИГИ ЗА ЖЕНАТА >>КНИГИ ЗА ДЕЦАТА >>КНИГИ ЗА ЕМОЦИОНАЛНО ЗДРАВЕВЪЗПИТАНИЕ И ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕТОСПОРТ И ФИЗИЧЕСКО ВЪЗПИТАНИЕ >>АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА >>ДИЕТИ, ХРАНЕНЕ И ЗДРАВЕ >>ТЕСТОВЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТНОСТЮРИДИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА >>НАУЧНА ЛИТЕРАТУРА >>РЕЛИГИЯ И ОКУЛТИЗЪМ>>ЕЗИКЪТ НА ТЯЛОТОСЕМЕЙСТВО И СЕМЕЙНА ТЕРАПИЯХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА >>ВОЕННО-ПОЛИЦЕЙСКА ЛИТЕПАТУРАСЛУХОВИ НАРУШЕНИЯФИЛОСОФИЯФОРМУЛЯРИБИЗНЕС И ИКОНОМИКА >>ИЗКУСТВО>>МЕДИЦИНСКА ЛИТЕРАТУРА >>ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА >>КОМПЮТЪРНА ЛИТЕРАТУРАКОВИД 19 И ГРИПОЧАКВАЙТЕ

Привързаност там и тогава, тук и сега

Привързаност там и тогава, тук и сега

 
АвторВаня Матанова
ИздателствоСТЕНО
Каталожен №857
ISBN9786192413385
КатегорияПсихология
Година2024
Размер14 х 21 см.
КорицаМека
Страници232
НаличностВ наличност
Цена
24,00 лв.

Описание

Привързаността е продължителна и взаимно удовлетворяваща ефективна връзка, която се формира в детството и управлява интимния ни живот в зрелостта. Тя преодолява пространство и време и е синоним на любовта.

"Монографията на проф. Ваня Матанова е изключително навременна спрямо актуалната потребност в психотерапевтичната практика за разбиране и ефективен терапевтичен подход към сложните взаимовръзки на разстройствата в привързаността в ранното детство и последвалото дисхармонично личностово развитие с провали в социалното функциониране през зрелостта.

С увлекателен писателски стил е представена ценна информация за житейския и творчески път на поредица психоаналитици и терапевти, паралелно с техните концепции, изследователски и клиничен опит. С подчертано уважение към всеки един от тях Матанова успява да представи най-ценните им тези, професионални интерпретации и подходи на работа. Тя успява да съпостави, дори да опише творческата им конфронтация в реалността на миналото. Но успява и да изведе професионалната полза и специфичност в творческите им концепции, които се разгръщат като палитра от пластове и нюанси на многообразие за психичното развитие на индивидите спрямо различията в културови и семейни въздействия. Всеки читател на тази теоретична систематизация за разстройствата на привързаността с последвалите нарушения в социалното поведение на индивида може да постигне дълбочина в своите прозрения и професионален усет към специфичността на проявлението.

Частта за взаимовръзката между вида на разстройство на привързаността и формираното по-късно личностово разстройство е истински творчески шедьовър на проф. Матанова, който отразява богатия ѝ диагностичен и психотерапевтичен опит, умението да съзерцава детайлите в нарушението и взаимовръзките на съзнавано и несъзнавано ниво, на емоционално и когнитивно, на действено и защитно поведение. В представените личностови разстройства е изведена психологична взаимовръзка между преживяната конкретна ситуация в миналото и последиците в сегашното време към новата социална ситуация на реалността. Монографията е полезна както за професионалисти от помагащите професии (лекари, клинични психолози, консултанти, психотерапевти, социални работници, педагози), така и за всеки, който иска да бъде успешен родител и да предпази детето си от изкривявания и разстройства в личностовото му съзряване.

Във второто преработено и допълнено издание на монографията проф. Матанова представя три нови глави - Невробиология на привързаността, Травма на привързаността и Трансгенерационно предаване на травма и привързаност. Тези три глави представят съвременното разбиране на привързаността и осветяват новите подходи към теорията на Дж. Боулби. Постиженията на съвременната невронаука дават категорични доказателства, че ранните отношения майка - бебе оказват влияние на формиращия се мозък и насочват към въвеждането на нови превантивни и терапевтични програми. Тази изключително сложна материя е представена увлекателно, без това да нарушава научната прецизност.

Второто издание става много полезно за по-широк кръг професионалисти - психотерапевти, психолози, педиатри, психиатри, невролози, учители, социални работници, медицински сестри. Всеки един от тези професионалисти е важно да разбира същността на привързаността между родител - дете и неговите аналози като професионалист от помагаща професия и дете. Монографията дава и посланията как да развием умение да изградим сигурна привързаност и тя да ни бъде основа за решаването на сложните психологични и медицински проблеми. Тя ни обогатява и в личния план на живота - как да създадем сигурна, наситена с обич и подкрепа привързаност с партньорите, децата и значимите приятели.

Монографията е едно спонтанно професионално откровение от проф. Ваня Матанова за постигнато прозрение и потребност от споделяне на собствения опит с другите професионалисти, младото поколение клинични психолози и психотерапевти. Определено считам, че монографията е едно достойно тук и сега продължение към опита на великите психоаналитици и терапевти от там и тогава!"
Доц. Павлина Петкова


Съдържание

Предговор
Вместо увод
Джон Боулби - живот и дело (1907 - 1990)
Научни и социални основи на теорията на привързаността
Теория на привързаността на Джон Боулби
Приносът на Мери Ейнсуърт за развитието на теорията на привързаността
Предшественици, последователи и критици на теорията на привързаността
Привързаността при възрастните
Невробиология на привързаността
Травма на привързаността
Трансгенерационно предаване на травма и привързаност
Функционална оценка на привързаността
Превенция и терапия на несигурна привързаност и на разстройства на привързаността
Описание на случай на разстройство на привързаността
Описание на случай на отхвърлящ стил на привързаност
Библиография



Други книги от Психология

Книгопоща Медбук, биология, Медицинска литература


гр. София
ул. Цар Асен 100 (между Тунджа и Доспат)


тел. +359 887 777 610
e-mail: medbookpost@abv.bg

  НАЧАЛО Декларация за поверителност Общи условия Нови книги Контакти Категории
Вход / Регистрация