От "Сън и екзистенция" на Лудвиг Бинсвангер се ражда екзистенциалната психоанализа. Психиатър, близък до Фройд и Хайдегер, той основополага направление, което печели все повече привърженици.
Мишел Фуко, в контакт с Бинсвангер, пише "Въведение" към текста, което завихря около него мощни антропологични, психологически, философски, литературоведски идеи и го тласва към преводи и признание. Текста на Фуко можете да откриете в първа част на проекта "Сън и екзистенция".
Психиатърът Роланд Кун, близък с Бинсвангер и Фуко, тълкува "Сън и екзистенция" с оглед на неговото значение за междуличностните отношения в психотерапията. Философът Анри Малдине, близък с Кун и Бинсвангер, разглежда последиците на "Сън и екзистенция" за феноменологичната философия и психопатологията.
Тази втора част на проекта събира трите текста, за да послужат не само на психолози, психиатри и психотерапевти, но и на философи, антрополози, културни теоретици, историци, литературоведи. Както и на всеки, който се пита над собственото си съществуване. И на всеки, който знае, че хуманитаристиката може да има емоционалната сила на литература.