"Приносите в изследването на проф. д.ф.н. Мариана Георгиева Метаезик и пунктуация са преди всичко в това, че то допринася за по-дълбокото осмисляне на синтактичните категории и единици и коригира наложилите се техни наиме нования; представя тези за метаезика и прави ценни обобщения за разбиране на синтактичната графика, каквато е пунктуацията като метаезик. Направените обобщения биха могли да са полезни и в чисто практически план при кодификаторската дейност при решава не на по-сложни въпроси, свързани с пунктуацията".
Проф. д.ф.н. Владко Мурдаров, Институт за български език, БАН
"Предложеният труд въвежда когнитивната перспектива към съществуващите вече правила в българския език. Поставени са доста интересни въпроси с цел преосмислянето на българската граматика от перспективата на философията на езика. Приносен е и фокусът върху пунктуацията като представяща предикацията и модалността".
Проф. д-р Петя Осенова, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Предмет на изследването е метаезикът не просто като облигаторна експликация на мисълта; не и само като език за езика в строго заместваща експликация, а и имплицитността на метаезика като категория, неговата дълбинност.
На тази основа методологията на когнитивната наука закономерно ще направи възможно да се представи съставът на метаезика. Може да се каже, че предметът е философията на метаезика и предопределената му от нея парадигма като прототип на пунктуацията – тяхна експликация и/или технология едновременно.
Пунктуацията също така е и графически израз на метаезика, и маркер за метаезик. Пунктуационният знак дори сам по себе си е метаезик. Такъв и толкова, какъвто и колкото са например изразите "като че ли", "може би", "изглежда" и т. н.
Целта е да се представят феномените на тази имплицитност, които когнитивистиката поставя в режим на оперативна категориалност и прототипите на които приема да се наричат концепти. Предвид на това изследването е опит да се прецизира онази парадоксалност в синтаксиса, която допуска противоречивост, непоследователност и затова и донякъде условност както в парадигмата, така и в категориите преди това.
УВОД
КОГНИЦИЯ И СИНТАКСИС
ПРЕДИКАТНОСТ. ПРЕДИКАТНО ЛИЦЕ
СИНТАКТИЧЕН КОГНИТИВЕН КОД
СИНТАКСИС НА МЕТАЕЗИКА
ПРЕДИКАЦИЯ И ПУНКТУАЦИЯ
ПУНКТУАЦИЯТА КАТО МЕТАЕЗИК
МЕТАЕЗИК И ПУНКТУАЦИЯ В СЪСТАВА
НА ПРЕДИКАЦИЯТА
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
БИБЛИОГРАФИЯ