Играта и движението са предпоставки за психичното съзряване при децата. Книгата на Марион Есер ни показва как можем да подкрепяме здравословното им израстване чрез тялото, движението и съвместната игра.
Психомоториката е не само терапевтичен метод, който борави със сложни медицински, невробиологични, психологически и психоаналитични конструкти и който помага на децата да преодоляват своите затруднения и да увеличават своите компетенции, той може да се прилага и като превантивна мярка в педагогическото ежедневие на детските градини и училищата.
Точно в превантивен аспект концепцията и принципите на метода могат да дадат важни насоки за съвременното общество. Става дума за това да осигурим на децата необходимата рамка за едно успешно личностно развитие. Само когато едно дете е вътрешно стабилно, то е отворено за учене. Това отдавна е осъзнато от редица европейски държави и днес Психомоториката се прилага като редовен час в училищата на много страни.
Детето проектира историята на тялото си и типа връзка в последователно свързани образи. Психомоторният терапевт подкрепя детето, свързвайки се телесно и емоционално с него. Помага му да намери думи за преживяното. Примерите от практиката в книгата показват колко дълбок и интензивен може да бъде терапевтичният процес през тялото и движението.
Марион Есер е психомоторен терапевт с повече от 20 години практика. В момента работи в психиатрична клиника за деца и юноши близо до Бон. Като дългогодишна сътрудничка на Бернар Окутюрие и преподавател по метода на психомоториката от 2003 г. ръководи Центъра за обучение и развитие към немската асоциация по психомоторика "ZAPPA" в Бон.
Книгата ѝ "Осмели се да се свържеш" ще бъде полезна както за специалисти по психомоторика, така и за широк кръг възпитатели и учители, медицински специалисти, терапевти, социални работници и родители, които се интересуват от инсценировките в детските игри и терапевтичното въздействие на съпътстващия възрастен.