В своята практика клиницистът често се среща със остро настъпила хемипареза, която е симптом на множество заболявания в детската възраст. В повечето случаи острата хемипареза е съчетана с други клинични симптоми. Диагностицирането при деца може да създаде сериозни затруднения поради протичане със сублиничен моторен дефицит и общи неврологични прояви, каквато е енцефалопатията. Затова се изисква щателен неврологичен статус, наблюдение на движенията на детето и провеждане на допълнителни изследвания, внлюбително невроизобразяващи.
Острата хемипареза налага своевременна диагноза и адекватна терапия, понякога спешна неврохирургична намеса (остра интракраниална хеморагия, мозъчен тумор, оскра хидроцефалия). Нейното значение за клиничната практика се определя от възможния фатален изход на множеството спешни състояния, протичащи с хемипареза.
Не по-малко значимо е и отражението върху здравния статус на детския организъм с оглед превенция на евентуално трайно инвалидизиране.
Поради това е важно да се посочат заболяваниятя, протичащи с остра химипареза, както и най-честите съчетани с хемипарезата симптоми и да се уточни клиничният подход при дете с лателиризрана слабост по практичен начин, като се акцентира на етапния подход за клинична оценка и изследване до постигане на диагноза.
1. ИСТОРИЧЕСКИ ДАННИ ЗА ОСТРА ХЕМИПАРЕЗА И ЛИТЕРАТУРЕН ОБЗОР
2. ОПРЕДЕЛЕНИ НА ОСТРА ХЕМИПАРЕЗА. КЛИНИЧНО-АНАТОМИЧНА КОРЕЛАЦИЯ
3. ДИАГНОСТИЦИРАНЕ НА ХЕМИПАРЕЗА
4. ПРИЧИНИ ЗА ОСТРА ХЕМИПАРЕЗА
5. МОЗЪЧНО СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ, ПРИЧИНИ ЗА ОСТРА ХЕМИПАРЕЗА
6. СЪСТОЯНИЯ ИМИТИРАЩИ ИНСУЛТ, ПРИЧИНА ЗА ОСТРА ХЕМИПАРЕЗА
7. РЕДКИ ПРИЧИНИ ЗА ХЕМИПАРЕЗА В ДЕТСКАТА ВЪЗРАСТ
8. ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ДЕТЕ С ДИАГНОСТИЦИРАНА ОСТРА ХЕМИПАРЕЗА
БИБЛИОГРАФИЯ