Прилагане на общата икономическа теория към проблемите и явленията, свързани със здравето и здравеопазването
Икономикта на здравеопазването, освен анализ на финансовите разходи, включва изследване и на различни други фактори и тенденции, свързани с управление и планиране на здравеопазването, изучаване на потребностите от различни видове здравни продукти, внедряване на икономически механизми в здравната система, методи за измерване на ефективността на разходите, оценяване на здравните технологии с цел вземане на решения, структурни и функционални реформи на здравната система, изучаване на здравните резултати на популационно ниво и други.
Широката палитра от задачи, които решава здравната икономика, я прави неразделна част от всяка съвременна здравна система. В здравеопазването икономическият начин на мислене най-често се измерва чрез изискванията на съответната здравна доктрина за обем и качество на медицинската помощ, съответстваща на нормативно определените медицински стандарти и терапевтични препоръки. Следователно в общественото здравеопазване водеща роля има медицинската ефективност и това не подлежи на съмнение.
Икономическият подход в здравеопазването има своето място за решаването на проблемите, свързани с набирането, разпределението и ефективното изразходване на ресурсите. Всички тези предизвикателства изискват от съвременния здравен мениджър дълбоки познания по теория на управлението и икономиката, овладяване на уменията, както и възможността за икономическа и здравна мотивация на взетите решения.