Монографията разглежда специфични национални културни особености, които влияят върху възпитателните модели в семейната и образователната среда в периода на ранното и предучилищното детство.
Отличителните белези на националния характер са ключов фактор, обуславящ поведението в различни социални ситуации в настоящето и предаването на опит и знания за следващите поколения.
Измеренията на културата по модела на Хофстеде като отражение в родителското поведение разкриват характерните културни специфики, влияещи върху моделите на възпитание в детството, и на тази основа е направен сравнителен анализ между България и Германия.
Представените резултати от изследване на родителските стилове в български контекст показват как социокултурните изисквания формират възпитателните практики, модели на поведение и комуникацията в семейството.
Отчетено е и изменението на културата в процеса на културно взаимодействие в условията на европейското глобално пространство.
Книгата е насочена към родители, детски и начални учители, студенти, но и към всички, които са свързани с възпитанието на съвременното българско дете у дома и в обществото.