Обучението по STEM/STEAM е тема, която придобива все по-голяма актуалност по целия свят. През последните години интересът към нея се разраства и в България.
Оборудват се STEM кабинети в училищата, откриват се STEM центрове. Целта на книгата е да отговори на този нарастващ интерес. Сборникът е разделен на две части – теоретична и практически насочена.
В Първа глава е дадено описание на основните характеристики на STEM/STEAM обучението. Представени са ключови подходи за STEM обучение в началните класове. Специално внимание е отделено на променената роля на учителя в учебния процес. Предложени са подходи и критерии за оценяване на STEM/STEAM обучението.
Обърнато е внимание и на някои специфични акценти на STEM/STEAM обучението, а именно откриването на възможности за решаване на проблеми, връзката с креативността, пресечните точки с образованието за устойчиво развитие. Теоретичната част би могла да послужи като основа за планирането и реализирането на STEM/STEAM дейности в началното училище.
Във Втора глава са включени конкретни STEM/STEAM дейности, предназначени за работа с ученици от начална училищна възраст. Те могат да се обвържат с обучението, основано на учебните програми, и да се включат в часовете по „Математика“, „Човекът и природата“, „Технологии и предприемачество“, а също и в заниманията по интереси. Голяма част от предложените дейности са апробирани многократно в практиката. Те могат да послужат като ориентир на учителите за оформяне на конкретни практически идеи при реализирането на STEM/STEAM обучение.
От авторите