Изборът на темата за първата част на ръководството не е случаен. Пътят от устната към писмената реч е по-труден от обратния път - от четенето към устната реч. Нарушенията в двата процеса не се изживяват равномерно с течение на времето.
С възрастта четенето става сравнително по-коректно от писането. Това се дължи както на развитието на семантичния достъп до текста, така и на редица социални принуди.
Писането остава трайно нарушено, ако не е приложена навременна интервенция. книгата липсват коментари върху терминологията - термините са представени под формата на ключови думи в началото на главите. Всяко езиково равнище (графемно, лексемно, синтаксемно и текстемно) е разгледано в самостоятелна глава. Главите се състоят от следните части: схема на възможните нарушения; клинична картина; практически насоки за корекция; отправни точки.
В частта отправни точки са показани ключовите моменти за поява на определени способности в онтогенезата. Преди приложенията е даден примерен протокол за вписване вида и броя на грешките в писането. Към всяка от главите има илюстративен материал и приложения. Предложените упражнения са над 200. Приложенията са 44. Библиографията и списъкът на съкращенията са в края на основния текст