"Второто поколение зографи от Самоковската живописна школа" е изключително ценен труд, тъй като предлага научна информация за трима незаслужено забравени зографи, които дълго стояха в сянката на най-популярния от тази школа - Захарий Зограф. Става дума за Димитър Христов Зограф, Йоан Николов Иконописец и Костадин Петрович Вальов.
В книгата се представя изчерпателно тяхното творчество - като творбите са подредени по автори и на хронологичен принцип. Анализите и изводите се основават на богат визуален материал. Изследването е незаменимо и с това, че съдържа информация за вече несъществуващи паметници на иконописта и стенописта и за сегашното състояние на паметници на културата, които в близко бъдеще могат безвъзвратно да изчезнат.
Тя е ценно изследване както за Самоковската живописна школа, така и за изкуството на Българското възраждане. Книгата ще бъде полезна и за историците на изкуството от алканските страни, където са съхранени творби на българските зографи.
Елена Генова е професор в Института за изследване на изкуствата при БАН. Завършила е специалност изкуствознание в Националната художествена академия в София. Защитава докторска дисертация на тема "Развитие на църковната миниатюрна дърворезба в българските земи през ХVІ-ХІХ век" (1994).
Занимава се с проучване на българското и балканското изкуство, свързано с християнската Църква от периода на османската власт – църковната утвар и литургичните тъкани и одежди; иконографията от периода на Възраждането; изследва въпросите на културните взаимодействия и влияния в Европа и православните народи.
Автор е на книгите: "Миниатюрната дърворезба от ХVІІ-ХІХ век (1986)", "Рилският манастир (в колектив, 2000)", "Наръчник за православно храмово строителство (в колектив, 2002)", "Църковните приложни изкуства от ХV-ХІХ век в България (2004)", "Корпус на стенописите в България (в колектив, 2006)", "Гръцки зографи в България след 1453 ( в колектив, 2008)".