Прозренията на д-р Рина Блис, доцент по социология в университета на Ню Джърси Рутгерс, наистина ще разтърсят из основи схващанията за оценяването и тестовете в сферата на образованието и ще подложат на съмнение всичко, което досега сме смятали за непоклатима истина.
Дали резултатите от изпитите, които полагаме в училище и университета, са реално мерило за нашата интелигентност?
А какво всъщност представлява интелигентността? Броят точки в теста с множество възможности за избор или умението да учим в крачка и да се адаптираме към света, който се променя бързо и често в неочаквана посока?
Да преосмислим интелигентността ще открие изцяло нови хоризонти пред преподаватели, възпитатели и родители и ще накара всеки от нас да се замисли дали наистина не е настъпило времето за цялостна реформа на една закостеняла образователна система, опитваща се да ни напъха в рамките на своите класови предразсъдъци.
Проучванията на д-р Рина Блис изследват значението на нововъзникващите науки в областта на генетиката както за отделния човек, така и за цялото общество.
Освен Да преосмислим интелигентността е издала още две книги: Декодиране на расата: Геномната битка за социална справедливост, разкриваща как геномиката се превръща в съвременна наука за расата, и Социални по природа: Обещанието и заплахата на социалната геномика, която проследява сливането на социалната и генетичната наука и неговите последици за здравеопазването, образованието, наказателното правосъдие и разработването на различни политики. Живее в Принстън, Ню Джърси, със съпруга и трите си деца.