Педагогичеката дейност на учителя в предучилищната възраст е насочена към създаване на условия във фзическото възпитание за развитие, освен на двигателни умения, навици и двигателни качества и специфични за възрастта на децата сензоперцептивни способности. Чрез тях детето бързо и адекватно се ориетира в пространството, врмето и във вложените сили в естествено-приложните и спортно-подготвителните двгателни действия.
Ориентровчната дейност е насочена към обследване на обкръжаващите предмети и условия с цел получване на информация, необходима за решаване на предстоящи задачи.
Монографичният труд разглежда проблема за пространствените, времеви и силови ориентировки на децата в края на предучилищвия период, непосредствено преди влизането им в училището.
Въз основа на изучаване на същността и характеристиките им в трудовете на водещи по проблема изследователи, автора установява липсата на изследвания свързани с проявите на посочените ориентировки във физическото възпитание в детските гпадини. Проведено е изследване с голям контингент деца, с голям набор от тестове, анализирани са резултати осветляващи ориентировъчните възможности на децата предпоставящи ефективността на двигателното обучение.
Книгата е съдържателна и информативна. Стилът е достъпен за широка аудитория от специалисти. Насочена е главно към изследователите на детското развитие, спортно-педагогическите специалисти, учители, докторанти, магистри и студенти от педагогическите и други специалности.
Интерес представлява и за треньори, които могат да приложат резултатите от многоаспектното изследване на автора в предварителната спортна подготовка на децата по видовете спортове...